Regalitatea în România

Muzeul Județean Teleorman, instituție de cultură aflată sub autoritatea Consiliului Județean Teleorman, organizează în colaborare cu Romfilatelia, cu ocazia „Zilei Independenței Naționale a României”, expoziția temporară intitulată „Regalitatea în România”, care se va afla la dispoziția publicului vizitator începând cu data de 10 mai, ora 9.00.

Regalitatea în România, familia regală și rolul acesteia în istoria națională, subiecte tabu în timpul regimului comunist, au fost abordate relativ frecvent în produsele Romfilatelia de după 1989.

Expoziția de față prezintă prin intermediul a 10 de panouri câteva dintre aceste produse filatelice: timbre, colițe, blocuri filatelice, plicuri Prima Zi, Cărți Poștale Maxime, integrate într-un cadru grafic deosebit. Sunt cuprinse emisiuni filatelice despre dinastia regală română, implicarea acesteia în înfăptuirea Marii Uniri, despre reginele Elisabeta și Maria sau despre pasiunea regelui Mihai pentru motoare.

Expoziția va putea fi vizitată până la data de 10 iunie 2026.

Arhiva de Articole